Obowiązki osoby płacącej podatki. ABC rozliczenia rocznego.

Rozpoczęcie kolejnego roku to moment ustalenia postanowień noworocznych, dokonywania zmian, snucia planów, bukowania wakacji albo dużych zakupów. Rozpoczęcie następnego roku to również czas, kiedy podsumowujemy rok miniony. Jednym z podsumowań, jakie powinniśmy zrobić obowiązkowo, jest deklaracja PIT.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zeznanie roczne złożyć powinien każdy, kto w zamkniętym roku podatkowym osiągnął pewne przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani grosza przychodu, nie musi składać deklaracji. A gdy dana osoba w minionym roku uzyskała stratę to powinna złożyć deklarację roczną i tę stratę wykazać. Jeżeli podatnik zarobił mniejszą sumę niż kwota wolna od podatku, także musi wysłać deklarację. W takim przypadku podatek wyniesie zero złotych, lecz może zajść taka sytuacja, że na skutek rozliczenia płatnik pobierał zaliczki na podatek i podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku, to znaczy to coś, na co z ogromną nadzieją czeka wiele osób. Pilnowanie terminu, do kiedy rozliczyć PIT, formy (elektroniczna czy papierowa) i terminu składania PIT-u, są po stronie podatnika. Wiele ludzi nie wie, czy małe przychody także nakładają konieczność złożenia rozliczenia rocznego. Owszem, trzeba je wykazać, chyba że ktoś otrzymywał tylko kwoty zwolnione z podatku.

Żywo zaintrygowała Cię analizowana w tym artykule kwestia? W takiej sytuacji śmiało kliknij tu, gdyż więcej odnajdziesz w linku.

Swoje deklaracje roczne warto trzymać w jednym miejscu przez wiele lat, bo mogą okazać się użyteczne, np. przy próbie otrzymania kredytu. Sporo ludzi zbierało także faktury VAT za internet, żeby móc korzystać z ulgi podatkowej- .

rozliczanie pitu

Autor: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenia możemy dokonać samodzielnie przy pomocy komputera, lecz można je także zlecić na przykład biuru księgowemu, które wykona nam rozliczenie PIT do kiedy będzie to konieczne. Pamiętajmy, by dostarczyć do biura księgowego nasze faktury VAT za internet i media. Może i cztery całe miesiące to duża ilość czasu na rozliczenie PIT. Do kiedy to zrobić faktycznie?- Tutaj uzyskasz odpowiedź: rozliczenie pit do kiedy Tak naprawdę im szybciej tym lepiej – nie zostawiajmy tego na ostatni moment, szczególnie gdy oczekujemy na zwrot podatku. Wraz z końcem kwietnia mija termin do kiedy rozliczyć PIT za rok poprzedni. Lipiec natomiast jest ostatecznym terminem, w jakim podatnicy powinni otrzymać zwrot podatku. Może to być fajny wpływ gotówki na wakacje.

Niniejszy artykuł jest niesłychanie zajmujący? Jeśli tak, to sprawdź również pozostałe polecane pomysł na firmę treści, gdyż wydają się być tak samo ciekawe oraz wciągną Cię zupełnie.

Nie przegap!- termin rozliczenia pitu