Zbliża się koniec kwietnia, nie zapomnij zadeklarować PIT-a

Początek każdego roku w naszym kraju to moment, kiedy wielu ludzi musi pomału zacząć sporządzanie deklaracji podatkowych. Bowiem każda osoba, która w minionym roku uzyskała jakiekolwiek dochody, powinna z nich się zadeklarować w urzędzie skarbowym. Wówczas musimy uzupełnić odpowiedni druk, który wybieramy w zależności od tego, jakiego typu było źródło otrzymanych dochodów. Najwięcej osób wypełnia druk numer 37, stworzony dla ludzi zatrudnionych na umowę zlecenie, oraz rencistów. Oto pare metod na prędkie uporanie się z tym zadaniem.

Jeżeli posiadamy najprostszy komputer, a także umiejętność jego obsługi, możemy zaaplikować sobie tam program PIT (zobacz darmowy program do pit 2020) 2016. Tego typu aplikację można ściągnąć bezpłatnie w sieci online, lub znaleźć na płycie, będącej dodatkiem do specjalnego egzemplarza gazety podatkowej- program do podatków. Po instalacji, musimy utworzyć sobie konto, w którym umieścimy wszystkie swoje dane. Po czym, powinniśmy wybrać odpowiedni typ formularza, który potrzebujemy wypełnić. Zazwyczaj będzie to taki z numerem 37. Następnie będzie trzeba wprowadzić wszystkie potrzebne tam dane, które skopiujemy z dokumentu który dostaliśmy od naszego pracodawcy. Jeżeli program pit 2016 nie wypełni nam tego z góry, można także samodzielnie wybrać fundacje, na którą oddany będzie nasz eden procent podatku. Potem musimy już tylko sprawdzić poprawność umieszczonych danych i wydrukować formularz.
Obliczanie podatków

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Od kilku lat w Polsce istnieje także możliwość żeby rozliczyć swój PIT online. Jeżeli chcemy tego dokonać, pierw trzeba zaopatrzyć się w podpis elektroniczny, w tym celu musimy złożyć go w swoim urzędzie, a także posiadać odpowiedni tablet do naszego komputera. Jeśli nie mamy takich opcji, inną formą naszego podpisu, może być wprowadzenie w odpowiednim czasie dokładnej kwoty naszego dochodu, rozliczanego w roku ubiegłym. Aby rozliczyć PIT online, pierw musimy pobrać a także zainstalować na komputerze specjalny program, znajdujący się na oficjalnej stronie urzędu podatkowego. Następnie musimy stworzyć własne konto, po czym działać identycznie, jak w momencie używania programu z akapitu pierwszego. Więcej informacji znajdziesz na stronie Tutaj jednak niczego nie musimy drukować, ukończony formularz bowiem przesyłamy drogą elektroniczną.

Każda persona, zatrudniona i mająca przychody, musi pamiętać, aby do końca pierwszego kwartału każdego roku, zadeklarować swój podatek. Możemy zrobić to używając specjalnego programu, po czym wydrukować i przesłać pocztą. Dodatkowo możemy także wypełnić PIT online, używając naszego podpisu elektronicznego.