Umowy cywilnoprawne – na co musimy uważać przy podpisywaniu?

Umowa zlecenie jest to umowa cywilnoprawna, zwana też umową śmieciową, jest coraz to entuzjastyczniej stosowaną formą współpracy z pracobiorcami.
Jej podpisanie niesie z sobą – z punktu spojrzenia pracobiorcy – dużo niedogodności i niedużo zysków.

Z punktu widzenia pracodawcy sytuacja będzie odwrotna. Dlaczego? Gdyż umowa zlecenie to umowa (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dropbox-czym-jest) cywilnoprawna zatem nie podlega przepisom prawa pracy. Ów tyczy się osób zatrudnionych na bazie umowy o pracę. Chlebodawca więc nie uiści za pracownicze badania (oceń) osoby współdziałającej na podstawie umowy zlecenia, nie wyśle jej też na instruktaże z zakresu BHP. Nie będzie musiał też prowadzić dla zatrudnionego osobowej teczki ani także ewidencji czasu pracy. Chlebodawca zyskuje także na tym, że zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Do tego kooperację ze zleceniobiorcą może właściwie rozwiązać w każdym momencie, nie ambarasując się okresami wymówienia. Wszystko to sprawia, że taka forma świadczenia pracy będzie dla chlebodawców pożądana.
umowa zlecenie wzór

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Co zyskają na umowie cywilnoprawnej pracobiorcy? Dla pewnej grupy będzie to dobra okazja do dorobienia w przypadku, kiedy pracują już gdzieś na pełen etat. Umowa cywilnoprawna gwarantuje im elastyczność w świadczeniu usług. Dla innych to sposobność do jakiegokolwiek. Atutem dla pracownika jest to, że chlebodawca nie może nakazać realizowania zlecenia w wyznaczonym miejscu a także czasie, albowiem jest to zapis specyficzny dla umowy o pracę, zaś gdyby takową chlebodawca chciał podpisać, uczyniłby to.

Formalnie zleceniodawca oczekuje tylko, że zlecenie będzie przeprowadzane we wskazanym czasie, zatem zleceniobiorca może polecić jego wykonanie komuś innemu, chociaż w praktyce zdarza się to nadzwyczaj rzadko. Czasem więc korzystniejsza dla pracownika będzie umowa zlecenie wzór jakiej bez kłopotu ściągniesz z internetu.