Prawo pracy – co powinno się wiedzieć, podpisując umowę o pracę?

Zarówno osoby podpisujące umowę o pracę, jak i ci, którzy zatrudniają mają pewne obowiązki, które wynikają z obowiązującego w Polsce kodeksu pracy. Każdy pracownik, który podpisał umowę o pracę ma ustalony czas pracy. Jest to osiem godzin każdego dnia, co daje czterdzieści godzin w tygodniu. Jeżeli po ośmiu godzinach pracownik musi nadal być obecna w pracy, powstają nadgodziny.

kodeks pracy

Autor: photologue_np
Źródło: http://www.flickr.com
Jak mówią obowiązujące w Polsce przepisy, za nadgodziny pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego lub wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Reguły wynagradzania bądź udzielania dni wolnych za pracę poza ustawowymi godzinami pracy również określa kodeks pracy . Osoby mające pracę, które zamierzają skorzystać z pomocy medycznej w państwowych przychodniach czy innych placówkach medycznych nie muszą już mieć przy sobie dokumentu, który potwierdza, że posiadają prawo do skorzystania z pomocy lekarza. Jeszcze jakiś czas temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa. Wydawana niegdyś legitymacja ubezpieczeniowa została zastąpiona elektroniczną weryfikacją uprawnień osób, które chcą skorzystać z pomocy lekarskiej, czyli popularnym systemem eWUŚ (jak wygląda legitymacja ubezpieczeniowa).

VAT

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje w Polsce podatek od usług oraz towarów nazywany potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, po naszym wejściu do Unii Europejskiej zaszła konieczność zmiany o tym podatku. Najniższa stawka podatku VAT to na chwilę obecną 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 na terenie naszego kraju najniższą obowiązującą stawką jest 23%. Niektóre towary oraz usługi są objęte mniejszymi stawkami. Stawki te wynoszą 5 i 8 %. Wynoszący 5% podatek VAT naliczany jest na przykład na artykuły przeznaczone do jedzenia oraz na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej stosowane są odmienne stawki tego podatku. Największe stawki obowiązują na Węgrzech. W lipcu 2015 roku nastąpiły zmiany w podatku VAT. W konsekwencji tych zmian dodany został załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wspomniany załącznik numer 11 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów, które zdecydowano się objąć odwrotnym mechanizmem obciążenia w przypadku podatku VAT. Na liście tej umieszczono na przykład sprzęt elektroniczny (Cena biznesu).

Te znajdujące się tutaj wpisy z www (http://magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/rozwod-warszawa.html) zaspokoją Twoją dociekliwość, jeżeli przedstawiona w tym artykule sprawa żywo Cię zafascynowała.

Od 1 lipca 2015 roku nabywcy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier muszą poinformować o przeprowadzonych transakcjach.