Z jakiego powodu proces deduplikacji jest bardzo istotny i kiedy się go wykorzystuje?

Tworzenie informatycznych kopii zapasowych to niezwykle ważny proces, który przeprowadzany jest przez wprawnych informatyków. Ma on na celu przywrócenie systemu albo najbardziej istotnych plików właściciela laptopa.

Aparat fotograficzny

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak przy wykonywaniu kopii zapasowej jest duże niebezpieczeństwo, że część informacji będzie skopiowana wielokrotnie.
Dlatego też wykorzystuje się mechanizm deduplikacji, zatem usuwania plików, które zostały skopiowane wiele razy. Ma to na celu odzyskanie pewnej ilości pojemności na dysku tak, żeby było go więcej na wykonywanie następnych backupów. Jest to rozwiązanie optymalne, gdyż obecnie ilość informacji, które należy archiwizować jest olbrzymia. Z tego też powodu na bieżąco szuka się nowych sposobów na zmniejszenie zachowywania niepotrzebnych danych. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, który dotyczy wyłącznie stacji roboczych. To rozwiązanie, które jest niezwykle użyteczne do sprzątania na kartach SD, których używamy np. w smartfonach.

Namawiamy Cię do zajrzenia do kolejnego artykułu na zbliżony temat – tam wyszukasz ekstra treści. Zatem idź do serwisu pożyczki pod zastaw nieruchomości sosnowiec i ciesz się do woli.

Służą do tego specjalne Urządzenia, które można by pobrać z sieci.

Sam system został stworzony jednak z myślą o robieniu kopii zapasowych serwerów. Na początku deduplikacja polegała jedynie na porównywaniu plików i kopiowaniu wyłącznie pliku oryginalnego. Obecnie natomiast zazwyczaj wykorzystuje się bloków deduplikacji informacji czy jedynie tzw. „chunks”, zatem fragmentów tych bloków. Istnieją różne mechanizmy do przeprowadzania tej deduplikacji.

Może zostać ona wykonywana na bieżąco albo dopiero po skopiowaniu porcji danych. Usuwanie powielonych plików jest rozwiązaniem zalecanym tak małym firmom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.