Wycieczki górskie – niebezpieczna pasja

Wiele osób uwielbia góry. Co prawda, wycieczki górskie mogą być bezpieczne, kiedy chodzimy po dobrze oznakowanych szlakach, ale nie brakuje również śmiałków, którzy zamierzają zdobywać niebezpieczne szczyty nawet mimo ostrzeżeń ze strony ratowników górskich. Wiele osób traktuje górskie wycieczki, jako świetną rozrywkę, zwłaszcza latem. Czym jednakże różni się wyposażenie turysty górskiego w lecie od tego, które jest wymagane na zimową wycieczkę?

wspinaczka górska

Autor: Masa Sakano
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim, warto kupić odpowiednie obuwie. Doskonale sprawdzą się tutaj chociażby sandały Teva, które są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, jakie jak najbardziej przydadzą się na niejednym niebezpiecznym szlaku. Co więcej, sandały Teva nie są kosztownym rozwiązaniem co powoduje, że możemy w prosty sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie górskich wspinaczek. Latem między innymi, gdy turyści mają mniej ubrań na sobie, bardzo łatwo możemy zrobić sobie krzywdę, gdy upadniemy. Sandały Teva zabezpieczają stopę przed poślizgiem, co sprawia, że ryzyko upadku jest mniejsze – poznaj na stronie. W zimie powinniśmy jak najbardziej pamiętać o wybieraniu takich szlaków, gdzie nie ma zagrożenia lawinowego. Co prawda, pogoda zimą w górach jest na ogół zmienna, ale to jednak lawiny są najgroźniejsze wówczas dla podróżnych. Nie powinniśmy wychodzić na szczyty, gdy pogoda jest niesprzyjająca bądź, gdy szlak jest oblodzony, jednak pomimo ostrzeżeń wiele osób w ten sposób postępuje.

Sandały trekkingowe

Specjalnie więc dla tego rodzaju osób powstaje wyposażenie, które może choć trochę ułatwić im górskie wyprawy w tych trudnych warunkach. Do takiego wyposażenia należą rzecz jasna detektory lawinowe. Choć takie wyposażenie nie jest zwykle popularne wśród zwykłych turystów, to jednak miłośnicy gór zimową porą są dobrze zapoznani z tego typu akcesoriami. Detektory lawinowe umożliwiają w prosty sposób wykrycie zagrożenia lawinowego. Choć nie są wyposażeniem tanim, to jednak warto zaopatrzyć się w takie urządzenie zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planach częstsze, niebezpieczne wędrówki w wyższych partiach gór. Detektory lawinowe naprawdę mogą nie tylko pomóc nam w przetrwaniu w niekorzystnych warunkach, ale także nieraz ocalić nam życie – znacznie więcej zobaczysz na tej stronie.