Z jakich powodów nasi rodacy wybierają zagraniczne wycieczki, a szczególnie eskapady do egzotycznych krajów

W epoce Polski Ludowej zazwyczaj wyjeżdżało się w lipcu albo sierpniu nad Bałtyk i spędzało kilka dni w jednym z nowo wzniesionych ośrodków wypoczynkowych. Jeżeli ktoś chciał zwiedzić inne państwo, to jego możliwości były niezwykle ograniczone – popularnym kierunkiem były Węgry, a szczególnie Balaton, ale ile razy można przyjeżdżać w to samo miejsce.

Przełom nastąpił początkiem lat 90, gdy w Polsce zmienił się rząd. Wtedy też otwarły się granice i wycieczki do egzotycznych krajów stały się powszechne. Osoby po sześćdziesiątce, które już obecnie przebywają na emeryturze, pragną odwiedzić w końcu te zakątki na kuli ziemskiej, których w młodości nie mogły zwiedzić. Uprzywilejowana pozycja przypada krajom zwrotnikowym, bo kuszą bajecznymi krajobrazami i całkiem inną kulturą.
Wycieczka nad Morze Śródziemne albo w region Półwyspu Synaj nie wiąże się z koniecznością załatwiania formalności. (Wakacje Egipt) Wystarczy jedynie wpisać w sieć frazę wakacje Egipt (https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Egipt:1) lub wczasy Maroko – w tak łatwy sposób można znaleźć wiarygodne biuro podróży. Wyjazd zagraniczny może więc śmiało rywalizować z krajowymi wycieczkami, bo nie trzeba martwić się o sprawy organizacyjne.

kobieta podskakująca do góry

Autor: Apis Natural Cosmetics
Źródło: Apis Natural Cosmetics

Wypady nad polskie morze zazwyczaj organizujemy na własną rękę, co w końcu bywa czasochłonnym zajęciem. Inne oferty: (Wakacje w Hiszpani) Przeszukiwanie ofert ośrodków wczasowych wymaga spędzenia czasem kilku dni przed monitorem notebooka, ponieważ takich obiektów jest bardzo dużo i wybór jest niełatwy. A przy okazji należy jeszcze starannie określić swoje oczekiwania, bo szukanie na chybił trafił najzwyczajniej w świecie się nie opłaca. Jeżeli na miejscu okaże się, że pokoje nie mają osobnej łazienki, a właściciele obiektu nie przyjmują psów, to już na wstępie urlop należało będzie zaliczyć do zmarnowanych.

morze i plaża

Autor: Dainis Matisons
Źródło: http://www.flickr.com
Na koniec jeszcze jeden powód, tym razem związany z finansami. Jeżeli oszacujemy koszty zagranicznej wycieczki np. do Grecji, to szybko przekonamy się, że taka przejażdżka kosztuje jedynie kilkaset złotych więcej niż regionalna wędrówka po wiekowych zamkach – można to sprawdzić samemu: Strefa Podróży. Dlatego większość wczasowiczów woli wpisać w internet wyrażenie wakacje Egipt (www.eccoholiday.com/kraj/egipt/) niż wczasy nad polskimi jeziorami. A znajdą się również i tacy globtroterzy, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę i w żadnym wypadku nie zamierzają zmieniać kierunku urlopowych wyjazdów. I nawet jeżeli rząd ostrzega przed państwami takimi jak Egipt albo Maroko, to ci najodważniejsi w żadnym razie nie chcą dawać za wygraną, twierdząc, że w końcu w kurortach jest w miarę bezpiecznie.