Jak zostać księgową?

Od paru lat mamy w naszym kraju do czynienia z tak zwaną deregulacją różnych zawodów. Czy to dobry proces, czy zły – czas pokaże, albo raczej – to rynek zweryfikuje jakość wyświadczanych usług (albowiem ich dotyczy „uwolnienie zawodów”).

samochód
Autor: Dhinakaran Gajavarathan
Źródło: http://www.flickr.com
spółka
Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Deregulacja sprawiła potanienie mnóstwa usług, chociaż są rzecz jasna przedsiębiorstwa z ogromnym doświadczeniem, którym klientów nie brakuje oraz jakie raczej cen nie zredukują. Współcześnie nawet osoba po internetowym kursie rachunkowości jest w stanie założyć własne biuro księgowe. Starczy że zna pojęcia takie jak np. dekretacja faktur. Nie jest to co prawda zbyt mądre posunięcie, w dodatku może się okazać bardzo „bolesne” dla jej klienteli, ale tak to dzisiaj wygląda. Dodać tu jeszcze warto, że nieznajomość rzeczy nie zwalnia od odpowiedzialności.
rozliczenia
Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego – chcąc założyć własną firmę – najrozsądniej jest skończyć szkołę bądź uczelnię o profilu księgowym i uzyskać najpierw kilkuletnie doświadczenie na owym stanowisku. Prawo fiskalne w naszej ojczyźnie jest dosyć skomplikowane, w dodatku nierzadko ulega przemianom, niekiedy „kosmetycznym”, a niekiedy zasadniczym. Księgowanie z kolei to nie bezmyślne wklepywanie danych w rubryki. Istotna jest wiedza księgowego a także śledzenie zmian przepisów. Przed deregulacją tego zawodu taką erudycją i biegłością należało się wykazać, aby otrzymać certyfikat księgowego, wydawany przez Ministra Finansów.

W wielu wielkich przedsiębiorstwach księgowych oraz księgowo – audytorskich rachunkowi specjalizują się w określonych podatkach, dlatego że obsługując przedsiębiorstwa przeprowadzające skomplikowane operacje gospodarcze jest to po prostu niezbędne.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*