Zdrowy i aktywny urlop dla całej rodziny w polskich górach – Sudety

Sudety to wyjątkowo urozmaicona i czarująca kraina górska, mieszcząca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w znacznej mierze z naszymi czeskimi sąsiadami, niewielki skrawek mieści się też na obszarze Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego mieści się wiele, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (1602 m n.p.m.), na szczycie, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Charakterystycznym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, urzekające jeziora górskie, między innymi Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o boskich kształtach i nadzwyczajnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Interesującym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu około 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich ma własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niesamowite labirynty, które zachwycają różnorodnością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najlepiej czuje się na skalnych przepaściach, malutka sóweczka z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najważniejszą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca wycieczkowiczów wspaniałym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Znaczną atrakcją są również pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są bez wątpienia Szklarska Poręba i Karpacz, które są świetną bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie przechadzek po Szklarskiej Porębie trzeba odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Obowiązkową pozycją zwiedzania są też wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Warto także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, gdzie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, którą wybudowano z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, trzeba poznać zażarte dzieje tego malutkiego kościółka. Warto zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie fantastyczną zabawą dla dzieci. Pobliskie Kowary mają do zaoferowania swym gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano niegdyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy także zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach mieści się również kilka kurortów przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z terapeutycznych, radoczynnych źródeł, fantastycznego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Tak samo popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W następnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku trzeba odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Należy wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Wielbiciela tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot dzielący obejścia sąsiadów oraz mnóstwo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba także zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi trzeba też zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się malownicza panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści zjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał też pierwszy w Polsce browar. Oprócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również imponująca Droga (Winieta) Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wycieczek powinni zaznajomić się z ofertą wakacji w Krościenku (Pieniny) – kliknij ten link.