
Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich ma własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niesamowite labirynty, które zachwycają różnorodnością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najlepiej czuje się na skalnych przepaściach, malutka sóweczka z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.
Najważniejszą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca wycieczkowiczów wspaniałym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Znaczną atrakcją są również pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami oraz gotyckie i barokowe kościoły.
Dwoma najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są bez wątpienia Szklarska Poręba i Karpacz, które są świetną bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie przechadzek po Szklarskiej Porębie trzeba odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Obowiązkową pozycją zwiedzania są też wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Warto także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, gdzie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.
Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, którą wybudowano z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, trzeba poznać zażarte dzieje tego malutkiego kościółka. Warto zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie fantastyczną zabawą dla dzieci. Pobliskie Kowary mają do zaoferowania swym gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano niegdyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy także zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.
W Sudetach mieści się również kilka kurortów przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z terapeutycznych, radoczynnych źródeł, fantastycznego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Tak samo popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W następnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.
Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku trzeba odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Należy wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Wielbiciela tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot dzielący obejścia sąsiadów oraz mnóstwo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba także zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi trzeba też zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się malownicza panorama miasteczka.
Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również imponująca Droga (Winieta) Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.
Entuzjaści górskich wycieczek powinni zaznajomić się z ofertą wakacji w Krościenku (Pieniny) – kliknij ten link.