Poszukiwanie pracy u zachodnich sąsiadów. Trzeba zadbać o bilet.

Istnieje wiele miejsc, w których możesz szukać zatrudnienia w Niemczech, nawet jeszcze przed wyjazdem. Na dobry początek, przygotowaliśmy zestawienie przetestowanych a także najbardziej skutecznych źródeł: Gazety a także periodyki – propozycje pracy umieszczane są w odpowiednich rubrykach gazet codziennych (najsporzej w środy a także w wydaniu weekendowym), w miesięcznikach w specjalnych gazetach oraz magazynach. Internet – przeciągu ostatnich lat niezmiernie rozwinął się internetowy rynek pracy Online-Bewerbungen, oraz jest on obecnie najpopularniejszym sposobem szukania zatrudnienia, szczególnie wśród młodych ludzi oraz absolwentów.

bus na trasie

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Wirtualne strony poświęcone poszukiwaniu zatrudnienia (Jobsbörsen) pozwalają na bezproblemowe szukanie właściwego stanowiska wedle takich wyznaczników jak rejon, sektor, wielkość uposażenia. Można też zostawić swe CV, żeby firmy wyszukujące odpowiednio wykwalifikowanych pracobiorców mogły cię odkryć. Biura pracy (Arbeitsämter): W Niemczech istnieje ponad 800 urzędów pracy i wszyscy mieszkańcy WE mają prawo z nich skorzystać, jeżeli pragniesz poznać szczegóły odwiedź ich stronę. Biura pracy mają szeroką ofertę miejsc pracy, wgląd do nich jest bezpłatny (nawet jeśli nie masz pozwolenia na pracę).

Większość propozycji dotyczy stanowisk nie wymagających szczególnych kwalifikacji. Konkursy na lepsze stanowiska, są przeważnie ogłaszane przez same przedsiębiorstwa bądź agencje pracy. Eures powstał dzięki kooperacji serwisów pośrednictwa pracy na obszarze EOG, aby umożliwić wolny przepływ pracobiorców na tym terenie. Ułatwia on nie tylko znalezienie pracy, udostępnia także internetowy serwis informacyjny o warunkach życia w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pracownicy EURES specjalizują się w praktycznych poradach tyczących się środowiska pracy w państwach członkowskich, pomagają kandydatom znaleźć pracę, a firmom znaleźć odpowiednich pracobiorców. Bezpośrednie podanie – gdy interesuje cię praca w jakiejkolwiek konkretnej jednostce, możesz tam po prostu posłać podanie. To zwyczaj dosyć często praktykowany w Niemczech (w przeciwieństwie do pozostałych krajów) i warty zachodu, dlatego że oferty te są zatrzymywane i sprawdzane w przypadku wolnego etatu. Można również wsiąść w bus (bus na koncert) do Niemiec i sprawdzić oferty dostępne na miejscu.