Czym trzeba kierować się gdy wybieramy biuro rachunkowe?

Wybranie najlepszego biura rachunkowego do obsługiwania naszej firmy jest niemałym wyzwaniem. Od właściwego wyboru biura niezwykle wiele zależy. Przede wszystkim jest to poprawne rozliczenie z US. Prawdopodobny błąd w takich rozliczeniach z US może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Dziś jest bardzo znaczna konkurencja pośród biur rachunkowych.

portret - firma

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znaczy to jednak, że wybór należytego biura będzie rzeczą prostą. Nie należy się kierować jedynie ceną. Najkorzystniej znaleźć takie biuro rachunkowe, jakie specjalizuje się w obsługiwaniu spółek z danej branży. Istnieją takie biura księgowe, jakie doskonale radzą sobie z rozliczaniem firm transportowych, kupieckich oraz różnych firm usługowych. Dziś nie ma wymagań formalnych, jakie związane są zarobkowym działaniem ksiąg księgowych. Biuro rachunkowe może prowadzić każdy. Wybierając biuro rachunkowe warto zwrócić także uwagę na certyfikat księgowy oraz na świadectwo kwalifikacji. Dobrze by było, żeby biuro rachunkowe miało aktualne ubezpieczenie OC na działalność tego typu biura.
Istotne jest, aby przed podjęciem współpracy z określonym biurem księgowym zorientować się, w których godzinach moglibyśmy liczyć na pomoc księgowego. Należy dowiedzieć się czy będzie on odpowiadał na telefony tylko w godzinach pracy czy w wyjątkowych sytuacjach udzieli nam pomocy również po godzinach pracy. Istotne jest również to, żeby móc przesyłać księgowemu dokumenty drogą elektroniczną. Należałoby określić w jaki sposób biuro księgowe (zobacz więcej pod biuro księgowe konin domeną) będzie informowało nas o miesięcznych świadczeniach podatkowych oraz opłatach ZUS. Warto określić czy możemy liczyć na maile, SMS-y lub telefony, które będą przypominać o terminach płatności.

Niezwykle ważne jest także ustalenie w którym terminie powinniśmy przekazać wszystkie dokumenty i czy możemy to zrobić zdalnie. Powinien nas także poinformować o tym, jakie będą konsekwencje przekroczenia terminu płatności w ZUS czy Urzędzie Skarbowym.