Jak najbardziej korzystnie kupić samochód na własną działalność

Większość osób, które mają swoją działalność zazwyczaj decyduje się dosyć szybko na zakup firmowego samochodu. Naturalnie na początku prowadzenia własnej firmy nie mamy odpowiedniej sumy pieniędzy na taki zakup i korzystamy ze swojego własnego auta.

wnętrze samochodu

Autor: Tracie Hall
Źródło: http://www.flickr.com
To, co warto wiedzieć, to zwłaszcza jakie koszty podatkowe możemy sobie odliczyć jeżdżąc własnym autem, a jakie w sytuacji, gdy posiadamy auto na firmę. Z jeszcze inną sytuacją będziemy mieli do czynienia jeśli nasza firma działa w branży transportowej.

Jeśli w przedsiębiorstwie korzystamy z własnego auta, wówczas możemy odliczyć od podatku w pierwszej kolejności paliwo. W tym celu musimy prowadzić ewidencję przebiegu takiego pojazdu, która jest podstawą do rozliczenia z fiskusem.

Pewnie miałbyś chęć przejrzeć komentarz ze strony? Jeśli tak, to rewelacyjnie. Może i Ty poczujesz chęć, by podzielić się z nami swoją ocenę.

Naturalnie istnieje pewien limit kosztów do rozliczenia w danym okresie. Co jeszcze możemy rozliczyć w kosztach firmy? Z reguły różnego rodzaju usługi serwisowe, na przykład przegląd techniczny czy niezbędną naprawę. Poza tym rozliczymy również roczne ubezpieczenie pojazdu.

Niestety nic nie poradzimy na to, że pojazd, którym jeździmy w naszej firmie niszczy znacznie szybciej. Zazwyczaj już po kilku latach jesteśmy zmuszeni kupić nowe auto, aby nie ponosić kosztów coraz droższych remontów. Wówczas warto przemyśleć dwa rozwiązania, dzięki którym samochód stanie się składnikiem majątku przedsiębiorstwa.

Przykład samochodu marki Ford

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli planujemy kupno nowego samochodu, powinniśmy zawczasu poznać opcje sfinansowania takiej operacji. Przeważnie są to dwie opcje: kredyt lub leasing Bydgoszcz z inglease.pl. Jakie zatem są istotne różnice? Jeśli nabywamy samochód na kredyt, to odliczymy sobie, między innymi, koszty amortyzacji i podatek VAT, zawarty w cenie kupna. W leasingu mamy możliwości odliczenia amortyzacji. Są jednak inne zalety takiego sposobu finansowania. Warto wiedzieć, że raty leasingowe odliczamy w całości, bez podziału na odsetki, dzięki temu auto firmowe może pracować na spłatę kolejnych rat leasingowych. Oprócz tego warto nabyć auto w leasing Gdańsk, jeśli ma to być drogi model.polecany serwis dzierżawa naczep wywrotek dzierżawa naczep wywrotekWówczas według podatkowych przepisów możemy odliczyć VAT dwukrotnie. Pierwszy raz w związku z ratami leasingowymi, drugi raz w związku z wykupem auta po leasingu. Jest to więc korzystna opcja, gdy w grę wchodzą samochody prestiżowych marek, będące ważnym elementem wizerunku przedsiębiorstwa.