Hiszpania – miejsca warte zobaczenia

Malownicze plaże i wyśmienita pogoda przyciągają do Hiszpanii urlopowiczów . Jednak nie tylko kurorty Katalonii i Andaluzji czynią kraj ten bardzo ciekawym. Hiszpania ma sporo interesujących miejsc i zabytków architektonicznych, zwłaszcza kościołów i starówek.

Hiszpania, kapliczka

Autor: Jose A.
Źródło: http://www.flickr.com
Najsłynniejszą ulicą w Barcelonie jest La Rambla. Jest to długa ulica ocieniona drzewami wzdłuż której stoi całe mnóstwo stoisk ze wszystkim. Na końcu tej dość ruchliwej alei stoi monument Kolumba. Warto na kolumnę Kolumna wyjechać windą, bowiem roztacza się z niej piękny krajobraz na Barcelonę.

Jeżeli natomiast chodzi o świątynie w Barcelonie, najbardziej interesującym zabytkiem jest na pewno Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Jest on najbardziej niezwykłym z kościołów europejskich. Jego konstrukcję Antonio Gaudi rozpoczął w 1883 r. (jest to jego najważniejsze, choć nieukończone dzieło). Czas trwania budowy przewidział na ok. 200 lat. Gaudi przez ostatnie 16 lat swojego żywota nie opuszczał budowy, która wciągnęła go do tego stopnia, że zapomniał całkiem o bożym świecie, oddając na nią wszystkie własne pieniądze. Projekt budowli jest porywający.

Jeśli opublikowane tutaj materiały przyciągają Twoje oko, to oprócz tego zerknij na omówienie, które przeczytasz, kiedy klikniesz ten link!

Specyficzne są gigantycznej wysokości wieże (przeszło 100 m), które symbolizują ewangelistów oraz jedna jeszcze wyższa (180 m) w samym centrum, symbolizująca Chrystusa. W krajobrazie hiszpańskim dominują góry oraz płaskowyże, tj. Pireneje jak też Sierra Nevada. Z tych gór wypływa klika rzek: Ebro, Duero, Tag oraz Gwadalkiwir. Należące do Hiszpanii Baleary usytuowane są na Morzu Śródziemnym. Hiszpania może się poszczycić znanymi twórcami, począwszy od Velázqueza w XVII w., poprzez Goyę w XVIII i XIX w., do Picassa i Dalego w XX w.. Hiszpański taniec flamenco oraz hiszpańska muzyka są podziwiane na całym globie, a książka „Don Kichot” autorstwa Cervantesa jest jednym z majstersztyków literatury europejskiej.

Tymczasem hiszpańscy reżyserzy filmowi, Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar oraz Luis Buñuel otrzymali sporo nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Specjalności kulinarne z który jest znana Hiszpania to: paella, którą robi się z owoców morza i warzyw, ryżu i kurczaka, tortilla, a więc rodzaj omletu z kartoflami i sangria, to jest wino czerwone z dodatkiem owoców. Hiszpania jest niezwykle urozmaiconym krajem, nie dziwi przeto fakt, iż jej mnogie atrakcje co roku pociągają tłumy turystów. Więcej –