Przedsiębiorcy decydują się na leasing, z jakiego powodu?

Masz pomysł na własną działalność? Nie czekaj aż ktoś inny Cię ubiegnie. Zwłaszcza, że, osoby mające zamiar usamodzielnić się, niekoniecznie muszą liczyć na samych siebie pod względem wkładu pieniężnego na rozwój własnego biznesu – urzędy pracy oferują dotacje i kredyty na rozwój działalności oraz szklenia przygotowujące przyszłych pracodawców.

Z propozycją dla nich, przychodzą także firmy leasingowe.

Właściciele firm, by by zwiększyć dochodowość firmy muszą się przemieszczać. Najłatwiej samochodem. Lecz nie każdy z nich może pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę (zwłaszcza firmy dopiero co rozpoczynające swą działalność), zaś rezygnują z kredytów w obawie przed niewypłacalnością. Co wtedy? Pozostaje im leasing lub wspomniany kredyt.

Na czym polega ich działanie i jakie korzyści przynoszą?

samochód

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Leasing dla firm typu , w skrócie opiera się na tym, że właściciel firmy, który dzierżawi pojazd, wynajmuje go osobie prowadzącej działalność gospodarczą. W związku z powyższym nie kupujemy auta, a jedynie „wypożyczamy”. Oznacza to, że to nie na kliencie spoczywa obowiązek rejestracji, ubezpieczenia itp. Warto zwrócić uwagę na to, iż, po wygaśnięciu umowy leasingowej można odkupić auto, lub wynająć następne. Co można nabyć w formie leasingu? Przedmiotem leasingu może być wszystko co wspiera i ułatwia prowadzenie firmy, czyli środki transportu, specjalistyczne maszyny i urządzenia.

Przy kredycie (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania) nie jest już tak łatwo. Jeżeli planujemy zakupić samochód, samemu należy zająć się sprzedażą starego. Także obsługę techniczną oraz ubezpieczenie musimy zorganizować samodzielnie. Dodatkowo, przy kredycie samochodowym procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, natomiast leasing odbierany jest jako bardziej dogodny z uwagi na korzyści podatkowe a także mniejsze formalności. Nabywając przedmiot ze środków bieżących, klient znacznie obniża swoją płynność finansową, ponieważ musi wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W leasingu, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala takie raty miesięczne, aby pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi wykorzystujemy działanie tzw. dźwigni finansowej, albowiem dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swojego majątku, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, lecz dwie i w związku z tym uzyskać większe przychody firmy.